offline
Navid Ganji iran, Tehran
 • 0

  posts

 • 0

  comments

 • 1.3K

  Views

 • navidganji 1 year ago

  شنبه گذشته به دعوت معاونت معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در جلسه شورای اعتلای معماری ایران که یکی دو ماه است به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی کشور به منظور ارتقاء کیفیت معماری رسیده است ، برای توصیف فعالیت های طرح ” معماری خوب ” حضور پیدا کردم .

  خب همانطور که میدانید طرح ” معماری خوب ” نخستین و فعلا جامع ترین پلتفرمی است که تا به امروز در بدنه جامعه معماری ایران برای ارتقاء آگاهی عمومی در زمینه معماری و توانمند سازی معماران برای ارائه خدمت ( مشاوره و … ) به مردم در حدود دو سالی است که شکل گرفته و امروز در بیش از ده شهر از کشور به علاوه تهران در حال فعالیت میباشد .

  خب از خود فعالیت های جاری طرح ” معماری خوب ” در ابعاد خرد و کلان که بگذریم ( بعدا مفصل در آن رابطه توضیح خواهم داد ) ، چند پیشنهاد به وزارت راه و شهرسازی برای اعتلای معماری کشور در بعد مشارکت مردم داشتم .

  این چند پیشنهاد از قبیل زیر بود که همگی بیشتر در توان یک نهاد فرادستی و سیاستگزار است تا نهادی مثل موسسه مطالعات راهبردی معماری یا طرح ” معماری خوب ” :

  1- ایجاد فرآیند های تشویقی برای افزایش میل بدنه جامعه معماری به تشکیل تشکل هایی که با هدف ارتقاء سلیقه عمومی معماری و شهرسازی شکل میگیرند .

  2- تشکیل کارگروه ویژه ای برای سنجش دائمی ذائقه عمومی در زمینه معماری ، تا بتوان به طور دقیق آمار کمی را بررسی کرد و نتایج و راه حل های کیفی ارائه داد .( البته در این فقره طرح ” معماری خوب ” در حال تشکیل سازوکاری به این منظور در حد توان خود میباشد .

  3-سازمان عمران و بهسازی شهری فضا یا فضا هایی از زمین های خود را در سطح کشور که در عرصه های باز تعریف شده اند به عنوان فضای گفتمان معماری و نقد محلات با سازو کار مناسب تعریف و ایجاد نماید .

  4-انعقاد تفاهم نامه با شهرداری های کشور برای اختصاص دادن min 10 تا 20 درصد از فضای تبلیغات شهری به صورت مستمر و دائمی به تبلیغ معماری مطلوب .

  البته راهکار های متفاوتی در این زمینه وجود دارد که امیدوارم این آغاز راه سازمان های کلان کشور برای پر کردن خلاء موجود در زمینه دیدگاه مردم نسبت به معماری باشد.

user balance

user balance 252 / Points
Newbie

Keep in touch

Friends

Profile Photo
Derakhshan
@pardis-derakhshan
Profile Photo
malakotinejad
@mohammadreza
Profile Photo
haydarpour
@mehraz
Profile Photo
payedar
@mahsapyr
Profile Photo
Seyedarabi
@artdesign

Groups

Profile Photo
Goodarchpro.Tehran
Private Group

E-mail Address

navidganji@live.com

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

©2019 Good Architecture Programme

Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account